s

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem ei est. Eos ei nisl graecis, vix aperiri consequat an.

Hinnakiri:

Psühhoteraapia seanss, 1h – 1,15h – 70€
Kehapsühhoteraapia seanss, 1h – 1,15h – 70€
Psühhogenealoogia seanss, 1h – 1,15h – 70€
Teraapia paaridele, 1.5h – 100€
Terapeutiline dialoog laps-vanem, 1,5h- 2h (sh. 30min eelvestlus lapsega) – 70€
Konstellatsiooni töö grupis – 150€
Konstellatsiooni töö paarile, grupis – 200€

Tagasiside

Olen rahulikum, ei võta kõike isiklikult ja suudan end distantseeruda, et see pole minu pihta emotsioon vaid emotsioon. See on minu jaoks suur samm, sest varem võtsin kõik väga südamesse ja isiklikult. Kartsin töölgi eksida, nüüd on pigem, et on nagu on, kui ei sobi, siis on aeg edasi liikuda.

Kaija

Energiat on rohkem. Elu on õnnelikum ja enesetunne stabiilsem. Olen oma tunnetega rohkem kontakti saanud. Isegi kui viha peale tuleb, pole see enam hirmutav, ma võin seda vaadata. Suhe abikaasaga on avatum, rahulikum ja lähedasem.

Jaanika

Mulle meeldib Jaana juures protsessil käia, sest see on lihtalt tõhus. See 1 h seansi aega võib tunduda nii lühike, aga ma olen iga kord erineva teemaga läinud ja alati on mingi muutus toimunud. See muutus ei ole, et ainult seansil kogesin ja siis elu läheb vanaviisi edasi, vaid see on seansil kogetud muutunud taju ja see jääb püsima. Ja samas kui mul on palju erinevaid asju üleval, siis oskab Jaana sellest info virr-varrist leida just selle vajaliku infokillu, mis on oluline ja kust kõik hargnema hakkab.

Ege

Psühhoteraapia

Psühhoteraapia – eraseanss, kus kohtub terapeut ja klient. Sina tuled oma küsimuse ja murega ning terapeut juhib seanssi Sinu küsimusest lähtuvalt. Eraseansil tegeletakse käesoleval hetkel, kõige aktuaalsema teemaga, Sinu elus. Ei ole juhus, et mure, millega tullakse on üks, kuid kohtumise ajaks on esile kerkinud midagi veel pakilisemat. Kuna kõik on omavahel seotud, viivad lahenduse teed ikka sinna, kust kõik alguse on saanud – sinu elus toimunud kogemus või sündmus, mis ei ole siiani lahenenud ning on „pesa“ teinud alateadvusesse. Sealt ta juhib kõiki tegevusi, mõtteid ja reaktsioone. See omakorda mõjutab kõiki eluvaldkondi (töö, suhted, tervis jne.), mõnda tugevamalt ja teist nõrgemalt.

Teraapias toimub nende seoste nähtavale toomine nii, et Sina ise taipad või tunned need ära. Terapeut võib ju ette näha / teada aga ta ei või seda ette öelda. Seega juhib terapeut protsessini, kus see kõik ilmub kas liigutuste, sõnade, emotsioonide või reaktsioonide näol, sinu seest. Terapeut on treenitud lugema „ridade vahelt“, kuulma seda mida sõnadega ei öelda ning märkama kõne sümboolseid vihjeid. Inimene „jutustab“ alati tõde, sõnadeta ja mõistus püüab peita seda Sinu enda ja terapeudi eest, sõnadega. Kuna aga inimese loomuses on jõuda tõeni, kas või ringiga, siis meel annab vihjeid ka sellele, mis tegelikult on, samal ajal seda varjates. See on paradoks ja selliseid paradokse on inimene täis.

Paljud, kes tulevad esimest korda on närvis. See on loomulik, sest teadmatus muutuste ees, häirib meie roomajaju ning teatud ego tasandit (tasandeid on 3 ja osasid neist on meil ellujäämiseks vaja), kuhu on aegade algusest sisse kodeeritud, et „muutused on ohtlikud“. Koopajal oli oluline käituda, liikuda, uskuda ootuspäraselt, sest see tagas ellujäämise. See programm töötab endiselt ja teatud olukordades on see vajalik. Kuid Sina ise saad seda veidi rohkem suunata ja juhtida – näiteks muutudes teadlikumaks oma paradoksidest, uskumustest, käitumismustritest, reaktsioonidest ning avada põhjuseid, mis olid vallandajaks.

Mida veel soovin jagada, on see, et kui klient ütleb:  „Ma TEAN ju seda“, siis selgitan, et ainult teadmisest piisa – sest see on mõistuse tasandil, see kuhu tegelikult enamus kogemused on talletatud, jääb nö eemale. Meel kontrollib, et valu ei tuleks üles, hirm ei suureneks ja kurbus ei paistaks välja jne. Kahjuks aga on nii, et mida rohkem keelame endal tundeid väljendada, seda suuremat võimust alla surutud materjal võtab. Seega teraapias, tuleb anda kehale luba kõigele sellele, mis ei ole väljendatud. Siin terapeut juhib, erinevate meetoditega protsessi.

Küll aga Sina ise oled see, kes lubab protsessil juhtuda ja kulgeda, usaldades oma keha ja teades, et ükski emotsioon ei saa sulle haiget teha. Emotsioonid on teeviidad, mis aitavad kõndida õiget teed – Sinu eluteed. Emotsionaalne intelligentsus ongi see, kui oskad tunda õigeid tundeid, reaalsetel hetkedel. Kui aga mineviku kogemused on endiselt lahendamata, siis on raske ära tunda mõnda emotsiooni või tunnet ja isegi sellise äärmuseni, et nimetad neid teise nimega. Või vastupidi, reaktsioonid on üle võlli ning igasugune katse neid kontrollida, viib vaid järgmisesse „auku“.

Kuna inimene on üks tervik, siis minu terapeudi käekiri koosnebki mitmetest meetoditest kokku. Terapeudina olen kui rätsep, kes loob terapeutilise seansi vastavalt Sinu isiksusele, teemale ja teistele olulistele parameetritele. Sa ei pea iial nõustuma millegagi, mis sulle ei sobi või milleks pole valmis. Teraapia on terapeudi ja kliendi koostöövorm ja mitte iial see, et keegi on kellestki parem. Oleme kõik oma eluvoos, oma lugudega ja kogemustega. Mis võiks olla parim, kui see, et terapeut on kogenud elu ja jääb inimeseks ka teraapias?

Loomulikult on vahel vajalik kindel lähenemine ja erinevate meetodite mitte kokku segamine. Siis nii saabki loodud. Intuitsioon ja usaldus, avatus ja ausus, juhib mind terapeudina.

Oled oodatud psühhoteraapiasse, kui soovid, et Sul võiks elus teisiti olla ja oled valmis iseendaga sisemiseks tööks. Seanss kestab 1h-1,15h ja hind 70€.  Aja broneerimiseks kirjuta teraapia@minad.ee

Loe edasi...

KONSTELLATSIOONID

Konstellatsioon – tegeliku ilmnemine ehk põhjused miks sarnased olukorrad, kummalised sündmused, sümptomid ja mustrid korduvad. Fenomen seisneb selles, et konstellatsioon toob nähtavale varjatud seosed ja sidemed nendega, kelle elus ja saatuses on lahendamata impulsse ning kellega oleme seotud. Mida see tähendab? Kas tead kuidas linnud lendavad lõunasse? Või kuidas kalad lähevad kudema tagasi kohtadesse, kus nad ise sündisid ning pole elu jooksul kordagi rohkem sinna sattunud? Seda on uuritud teaduslikult ning avastatud on, et eksisteerib morfogenteeiline väli ehk inforuum mis sisaldab kõike seda, mis on olnud - impulsse. Kujuneb konstellatsioon. Kindel muster, rada või paigutus, mille laenguid vaistlikult ja lojaalselt järeltulijad üles korjavad.

Seda tajub ka inimene. Konstellatsiooni abil saab nähtavaks teha inforuumis olev, tugeva laenguga lahendamata sündmus ja seotud asjaosaliste tundmused, kogemused. Ja mitte ainult füüsiline vaid ka emotsionaalne, reaktsiooniline, mõtteline, uskumuslik jne. Teisisõnu, kõik mis sai kunagi alguse, jäi lahendamata ja kandis tugevat laengut, ilmub järeltulijate elus ja tegemistes. Need samad varjatud ja teada olevad sündmused, seovad meid nendega, kes olid sellega seotud ja tänu kellele on elu saanud jätkuda.

Konstellatsioon aitab mõjutusi nähtavaks teha. Konstellöör ehk terapeut on õppinud lugema kindla tähendusega sümbolite keelt ning grupi paigutusi. See on eraldi valdkond, mida uurivad doktorid, professorid, teadlased ja muu eluala tegelased. Põhjus – see on efektiivne ja toimiv. Kogu protsessis osalevad inimese peegelneuronid, mille abil klient „tunneb“ ära tuttava, kuid mis on unustatud või varjatud sümboolsete elusündmuste alla. See teeb konstellatsioonist võimsa töövahendi, sest muutused leiavad tõesti aset nii füsioloogiliselt kui ka psühholoogiliselt. Konstellatsioon toimub alati kliendi sees ja see mis on nö väljal, on pilt kliendi alateadvusest – edasi antud või ise loodud.
Konstellatsioonil on erinevaid formaate ja võimalusi. Paljud kombineerivad neid omavahel ja on lisanud isiklikke tehnikaid. Klassikaline on perekonstellatsioon aga on olemas ka organisatsiooni konstellatsioon ning struktuurne konstellatsioon. Konstellöör loeb välja, selgitab, juhib ja austab konstellatsioonitöös toimuvat. Oskab õigel hetkel lõpetada või keelduda tööst, kui on tajuda vastupanu.

Konstellatsioonis tuleb varjamatult ilmsiks see, mida ei taheta näha, varjatakse teadlikult / alateadlikult või on ebameeldiv. Ja siin tavaliselt ongi peidus lahendus. Miks muidu ebameeldivused jätkuvad järeltulijate elus. Kriitika ja hinnangute vabalt on süsteemse seaduse järgi kõigil ja kõigel õigus kuuluda ning omab kindlat kohta. Töö eesmärk ongi selgitada kus on tekkinud ülekanded, projektsioonid, nihkumised, põimumised ja lõimumised. Seejärel need vabastada ning süsteemi seaduste järgi korrastada või lasta süsteemil ise end korrigeerida. Kõik toimub konstellööri valvsa ja treenitud pilgu ning taju all.

Konstellatsioon ei ole lihtsalt „panen sind esindama“ ja „vaatan mis sa teed või ütled“ ja siis „tee nii, et ma saaks selle või saaksin lahti sellest (vältides)“ jne.. Kehtivad reeglid, seadused, dünaamikad ja algoritmid. On loodud tehnikad ja võtted kuidas ja millal võib sekkuda, kuidas lugeda koordinaate ja mis infot sisaldab. See on omamoodi kunst millel on oma rütm ja seadused. Kui omatahtsi ja teadmata liigutada elemente hullemasse seisu, on sellel alati tagajärjed. Konstellatsiooni meetodi eetika hulka kuulub kokkulepe, et uudishimutsemiseks seda tööriista ei kasutata. Pere- ja suguvõsa süsteem on karm ja õiglane, seda ei ole võimalik ära petta ega manipuleerida. Võlg küsitakse alati tagasi.
Tegemist on grupimeetodiga, kus osalejaid palutakse esindama kedagi või midagi (metafiguurid, sümbolid) kliendi loos. Esindajatel tekivad äratuntavad reaktsioonid, aistingud, käitumised – klient kinnitab või tunneb ära, et tõesti nii on / oli. Tulevad nähtavale ka seosed erinevate elementide vahel, esindajad kirjeldavad neid sõnadega, poosidega, žestidega ja konstellöör teab tähendusi. Seejärel need seosed kontrollitakse kliendiga üle. Vajadusel lisatakse figuure või palutakse esindajatel kindlaid lauseid öelda. Seda tajub juba konstellöör ja kõrvalt vaatajale võivad need tunduda kummalised. Kuid esindajal tekivad lausete ütlemisega reaktsioonid – kehalised aistingud (külm, soe, värin), sisemised tundmused (kergem, raskem), liikumised (nüüd saan ta poole vaadata) jne.

See on peen ja detailide rohke meetod. On omamoodi kunst näha kliendi lugu süsteemselt ning terapeudina mõelda süsteemselt. Ehk kuidas see kõik on omavahel seotud kliendi raskuse ja eluga. Tegelikkus tervendab. See tähendab, et kui selgub tõde, läheb kergemaks. See juhtub sellepärast, et kõik lood ja sündmused tahavad ükskord lõpetamist või oma koha saamist – see mis oli, see oli. Minevikku muuta ei saa aga seda saab austada ja tunnistada – hinnanguteta. Seejärel nõrgenevad sidemed, mis näiteks on tulnud läbi haiguse, et leppida kellegi raske saatusega või väljaheidetud isiku kuuluvuse taastamist. Kui tuua välja üksikud näited. Kõigil ja kõigel on oma kindel koht ja õigus kuuluda.

Konstellatsiooni tehes, järgib terapeut kindlaid seaduspärasusi, mis on ilmsiks tulnud läbi grupidünaamikate uurimise. Näiteks, kui vanavanaisa on suguvõsast väljaheidetud oma „halbade“ tegude tõttu, siis keegi järeltulijatest astub tema kohale ning jätkab nö vanavanaisa saatust. Seeläbi jääb järeltulijal enda elu elamata või juhtub see vaid läbi raskuste ning pidevate võitluste, haiguste, korduvate mustrite, mis on sarnane vanavanaisa omadele. Siit ka seos – sarnasus ühendab ja teeb nähtavaks.
Veel üks oluline asi, mida sageli kuulen. Mitmed inimesed väidavad või kardavad, et konstellatsiooni töö ajal kutsutakse kohale surnud ja ei tea keda veel. See ei ole nii. Nagu alguses kirjutasin lindudest ja loomadest ning morfogeneetilisest väljast, siis sellise töö ajal tehakse tööd infojäljest „üleskorjatud“ materjaliga, mida see inimene oma eluajal tundis, tegi, koges. Esindaja on lihtsalt nagu antenn või raadio, mille läbi see info saab inimkeelde, poosidesse ja žestidesse, ka liikumisse.

Kuidas see kõik päriselt välja näeb ja töötab, on hea liituda mõne grupi või töötoaga ning minna kogema, vaatama. Konstellatsioonimeetod on kogemus. Teoreetiliselt vajalik vaid neile, kes seda õpivad, uurivad teaduslikult või arendavad erinevaid formaate. Meetod on väga tõhus. Lihtsalt seetõttu, et töötab mitmel tasandil ja kihis korraga. Seeläbi on ka tulemused sügavamad. Muidugi igaüks otsustab ise ja mõnel juhul on siiski hea keskenduda muule ennem, kui avada suured suguvõsa väravad. Sest see on maailm, mis on põnev, kuid kuhu on oht seiklema jääda, kui väldime vastutust iseenda valikute ja elu eest.

Meetodi kohta on palju väliskirjandust aga ka natukene eesti keelseid raamatuid. Sellekohast infot jagan Jutunurga eraldi rubriigis „Raamatusoovitused“.
Meetodiga tutvumiseks, esindaja kogemuse saamiseks või isikliku konstellatsioonitöö tellimiseks jälgi Sündmuste lehte: https://minad.ee/sundmused/

Loe edasi...

Psühhogenealoogia

Psühhogenealoogia seanss – algab genogrammi lihtsast ülesehitamisest, kus fookuses on Sinu teraapiasse tulemise põhjus. Selle käigus toimub diagnostika ning seoste loomine lugude ja tegelikkuse vahel ning kuidas see kõik on Sinuga seotud. Need kes olid enne Sind ja tänu kelle eluvalikutele, oled saanud elu, seob Sind nendega alatiseks. Ei ole võimalik läbi lõigata veresidemeid või geneetilisi „pärandusi“. Samuti ei ole võimalik eitada neid, kes on päästnud või võtnud, kuigi pole geneetiliselt Sinuga seotud. Kogemused ja sündmused kujundavad käitumist ja reaktsioone, eluviise ja elumustreid. Surm ei lõpeta pooleli olevaid ja lahendamata sündmusi, need on edasi pärandatud.

Genogrammi saab nimetada ka traumapuuks ehk need juhtumid, mis toimusid kunagi ammu ja pole lahendust saanud, liiguvad edasi seni, kuni saabub rahunemine ehk lahendus. Selline edasi kandumine, võib kesta põlvest põlve ning lumepallina kasvada. Kuniks keegi järglastest maksab lõivu näiteks tervise, suhete või elukvaliteedi näol. See omakorda paneb lahenduse poole liikuma – tulles teraapiasse, uurides geenipuud, eneseareng. Selliseid inimesi nimetatakse suguvõsa mustrite muutjaks ja tunnevad end sageli teistsugustena, mitte mõistetuna, tung teha risti vastupidi – neid nimetatakse suguvõsa mustrite murdjateks. Võibolla oled sina üks neist?
Psühhogenealoogia seanss kätkeb endas geenipuud ehk traumapuud, diagnostikat ja erinevaid terapeutilisi võtteid. Kokkuvõttes liigub selline seanss Sinu tasandist kaugemale, sest tegelikkus on see, et mis iganes sinuga toimub või ei toimu aga võiks, ei alanud sinuga. Siin järgin ka epigeneetika teaduslikke uuringuid ning avastusi, mis tõendavad kuidas „pärandused“ edasi kanduvad.
Sageli läheb psühhogenealoogia seanss edasi psühho- kehateraapia seansiks. Aga sellise erinevusega, et vaadata kaugemale – minevikku. Ja seeläbi liikuda tulevikku, Sinu autonoomsesse isikliku elu poole. Kogu tegevust saadab genogramm, lahendusele orienteeritud vabastavad laused ja vajadusel ka keha-psühhoteraapia võtted.
Seansile võid tulla ka siis, kui soovid lihtsalt diagnostikat oma murele, sümptomile, probleemile või muule olulisele teemale, mis segab või takistab Sinu elu ja toimetamisi. Esimese seansi käigus selgub hüpoteetiline põhjus ja teed esimesed sammud selle lahenduse suunas. Valik on Sinu, kuidas siit edasi soovid minna. Lühidalt – ka see on teraapiavorm, millel on sügavamaid lisaelemente.
Psühhogenealoogia seansile tulemiseks valmistu veidi ette – uuri sugupuud, inimesi kes sinna kuuluvad ja kes on need kellest midagi pole teada, on kadunud või hoitakse saladuses. Hea kui leiad natukene infot ka nende eludest – amet, elukoht, suhtestaatus, haigused, lapsed, kolimised vmt.
Psühhogenealoogia seanssi võib kasutada ka sugupuu uurimiseks, kui sul see juba on, et vaadata mis mõjutused võivad olla sinuga seotud. See aitab kaardistada lahendamist vajavaid teemasid.
Leia sobiv aeg seansiks siit: https://minad.ee/kontakt/
Seansi jooksul koostatud dokumendid jäävad Sulle. Seansi kestvus 1h-1,15h, hind 70€.

Loe edasi...

TERAAPIA PAARIDELE

Teraapia paaridele on dialoog partnerite vahel. Aga võibolla ka ükskõik millise kahe inimese vahel, kui on olukord, mis vajab lahendamist, et jätkata koostööd, sõprust, töösuhet. Minu vastuvõtul on käinud ka koostööpartnerid ning täiskasvanud pereliikmed, kellel on omavahel raske ühist keelt leida. Teraapias paaridele on peamiseks tehnikaks juhendatud dialoog, mille põhimõtted toetuvad Imago paariteraapiale. Vajadusel lisan siia ka teisi terapeutilisi elemente ja tehnikaid. Terapeut juhib dialoogi struktuuri, sisu loob paar. Eesmärk on leida ühine mõistmine ning teineteise nägemine ja tunnistamine ausalt ja vahetult, kõigega mis ilmub. Vahel on hea, kui kumbki tuleb ennem eraldi psühhoteraapia (teraapia) seansile, et vabalt väljendada enda poolset nägemust, tundeid ja mõtteid. Ka terapeut saab siis aimu kust võib tegelik raskus pärineda ning mil põhjusel paarisuhtes ilmub.

Peamiselt soovivad seda teraapia vormi siiski paarid, sest neid seovad lapsed, ühine vara, abielu jne. Paarisuhtes on oluline lahendada raskused ühiselt. See tugevdab ka kasvatab suhte kvaliteeti ning sügavust. Selline suhtevorm on keerulisim kõikidest teistest, sest päevast päeva ühist ruumi ja kohustusi jagades, ilmnevad kõik kitsaskohad, haavad ja lahendamata lood.

Paarisuhtesse tuuakse kaasa kõik isiklikud kogemused ja valukohad, õnnestumised ja tõekspidamised varasematest elukogemustest. Need põrkuvad koheselt, kui partner, kasvõi kogemata, käivitab erinevad reaktsioonimustrid (omandatud kompensatsiooni- ehk kaitsemehhanismid) valukohti, mis on endiselt meis lahendamata.

Ühises ruumis elades, ollakse tihedas kontaktid ühe või mitme pereliikmega ning närvisüsteemid on pidevas reageerimises. Oskus lahendada konflikte, luua ühendust ja samal ajal jaotada rolle ning kohustusi, on pidev töö iseenda ja suhtega. See ei jäta ruumi põgenemisele. Kuigi ka selleks on õpitud erinevaid kaitsetaktikaid. Näiteks kapseldumine, sõltuvused, hobide liigne ületähtsustamine. Kaob tasakaal suhtes ja rahulolematus ning pinged on kerged tekkima.

Sageli nähakse teises süüd. Kui unustatakse, et see vaid peegeldus endale, millele reageeritakse. Põhjus, mis tekitab reaktsiooni või süüdistamist, on alati süüdistajas endas. On see siis mõni valus lapsepõlve kogemus, ülekanded ja ootused partnerile, millele partner ei saa ja ei peagi vastama või midagi muud.

Teraapias paaridele tuuakse raskus nähtavale. Mis on ühe või teise poole põhjused teatud viisil käituda või reageerida ning suunata mõlema partneri fookus tegelikule põhjustele. Seeläbi tekib mõistmine ning üksteist saab toetada või vastupidi antakse teisele ruum ja aeg lahenduseks. Loomulikult ei tohi ilmnenud infot kasutada partneri vastu, sellega jätkab üks partneritest suhte hävitamist ning keeldub võtma vastutust isiklikele teemadele otsa vaatamast ja lahendamast. See tee viib pea alati lahkuminemiseni. Vastutus suhte eest, on mõlemal partneril. Kui keegi teeb liiga palju või kellegi eest ära või keegi ei tee üldse ega osale näiteks lastekasvatamises. Siis süüdi ei ole ainult üks vaid mõlemad. Enda osa tuvastamine ja tunnistamine on valus kuid tervendav iseendale ja paarisuhtele. Samuti lastele ja kõigile kes on teiega seotud.

Julgus võtta ette tervenemise teekond, on alati suurem julgus kui põgeneda, eitada oma süüd või süüdistada teist. Kui nii, siis jätkad sama mustrit suure tõenäosusega ka järgnevas (-tes) suhetes. See ei lõppe ennem, kui mõistad oma osa suhtes ja võtad selle eest vastutuse.

Sobiva aja leidmiseks kirjuta: teraapia@minad.ee, kuna selle kestvus võib olla tavateraapiaseansist pikem, siis leiame selleks sobivama aja kalendri väliselt.

Seanss kestab 1,5h -2h.
Seansi hind on 100€.

Loe edasi...

KEHAPSÜHHOTERAAPIA

Kehapsühhoteraapia seanss on üles ehitatud peamiselt keha-meele seoste ja keha impulsside uurimisele, mis on ühendatud psühhoteraapia põhimõtetega. Ehk fookus on sellel kuidas on kujunenud kehareaktsioonid seoses isiksuse arengu ja kogemustega. Sellest tulenevalt hakkab füüsiline keha väljendama teatud tunnuseid – selja nõgusus, küür turjal, kanarind, kiilaspäisus, jalavõlvi kõrgus, kehahoiakud, liigutused, impulsid jne. Ning kuidas see kõik mõjutab meelt. Keha jutustab lugu. Vahel selgemini, vahel varjatumalt. Kehapsühhoteraapia seansi ajal uuritaksegi laenguid, mis on neid tunnuseid vorminud. Mis on selle all olev kogemus, psühhosomaatika, mille tagajärjel kujunes kindla liigutuse, reaktsiooni kinnihoidmine ning kus kehas seda laengut ikka veel säilitatakse Kinni hoitud kehaimpulsid ehk laengud, hakkavad mõjutama seda, kuidas füüsiline keha võtab vormi, liigutab, reageerib – võitle, põgene, tardu, kompenseeri. Mis on need kompensatsiooni reaktsioonimustrid ja millistel juhtudel need käivituvad ning kas osatakse nendest ka välja tulla ehk lõpetada ja saabuda lõdvestumisse. See kõik on esiplaanil kehapsühhoteraapia seansil. Kompensatsioonireaktsioon tekib selleks, et kaitsta haava, mis on sügaval peidus. See on kaitsevõte, et toime tulla sellega, millega toime ei tuldud, kui oldi veel laps. Erinevad reaktsioonid viitavad erinevatele vanustele ja võimalikele stsenaariumitele. Selleks on terapeut omandanud väljaõppe ja teadmised.

Et laenguid vabastada, kasutatakse erinevaid kehapsühhoteraapia tehnikaid. Heas mõttes terapeut manipuleerib reaktsioone ilmuma, et nad leiaksid väljenduse ja seejärel lõpetatuse. Keha vabaneb üleliigsest pingest ning vabaneb ressursse teisteks, meeldivamateks tegevusteks. Näiteks võib kaduda hirm uutesse kohtadesse minemise ees, luua uusi kontakte, julgus võtta ette tegevus, mis ennem hirmutas, parem uni jne. Mõju on kogu süsteemile aga otsene töö käib läbi keha ja selle mõjutamise.

Kehapsühhoteraapia seansi ajal taasluuakse erinevaid situatsioone nii ehedalt kui võimalik. Selleks kasutatakse erinevaid vahendeid, mis imiteeriks või toetaks impulsi väljendumist. Terapeut võib võtta kellegi rolli, et käivitada ja võimendada vajaliku ilmumist. Samal ajal terapeut ka juhib, selleks on ta koolitatud olema vajadusel kahes rollis korraga.

Eestis tegutsevad sertifitseeritud ja väljaõppe omandanud kehapsühhoterapeutid on loonud assotsiatsiooni SOMA. Meid ei ole palju ja iga kehatöö ei ole kehapsühhoteraapia valdkonda kuuluv, küll aga võib olla toetav. Lisainfot ja meie nimekirja leiad siit: https://www.kehapsuhhoteraapia.ee/

Kui tunned, et just kehapsühhoteraapia toetab sind, broneeri aeg siin: https://minad.ee/kontakt/

Kehapsühhoteraapia seansi kestvus on 1h-1,15h

Hind 70€.

Loe edasi...

TERAPEUTILINE DIALOOG LAPS - VANEM

Terapeutiline dialoog lapse ja vanema vahel on selleks, et lapse tunnete ja käitumise tagamaad saaksid vanemale turvaliselt väljendatud. Laps ei oska ise enda sees toimuvat alati täpselt sõnadesse panna ja veel vähem selgitada oma käitumise põhjuseid. Ja vastupidi samamoodi. Vanem ei oska alati end lapsele avada, kartes kaotada autoriteeti või näida nõrgana. Tihti jääb puudu ka teadmisest kuidas on piisav ning toetav lapsega suhelda. Kui palju on palju ja kui palju on vajalik? Et laps ei tunneks end koormatuna või hüljatuna ning, et vanem ei kaotaks täiskasvanu hoiakut, mis lapse jaoks tähendab toetust ja turvalist keskkonda, on vajalik oskus julgeda end lapsele avada. Seeläbi õpib, tunned toetatust ning usaldab laps oma mured vanema hoolde. Selle sammu teeb esimesena alati vanem, sest ta on täiskasvanu ja laps vaatleb hoolega.

See teraapiavorm on mõeldud lapsele (varateismeline, teismeline jne.) ja ühele vanemale korraga. Ideaalis on hea kui korda mööda tulevad mõlemad vanemad lapsega teraapiasse ja osalevad terapeudi poolt juhendatud dialoogis. See on vajalik selleks, et vanema ja lapse vahel tekiks õige ning aus tagasiside ahel. Ükshaaval tulles ei tunne laps end ebavõrdsena, sest vanemaid on ikkagi kaks ja teda on üks. Sobiv oleks pidada ajalist vahet nädal kuni paar, ennem kui tulla teise vanemaga.

Mis teraapias toimub on see, et lapsele ei tehta teraapiat. Vaid luuakse turvaline ning hoitud ruum, et anda võimalus lapsel väljendada (ise või terapeudi abil) vanemale seda, mis on südamel. Terapeut kohtub lapsega 30min – 1h ennem dialoogi toimumist. Ajab lapsega juttu ja uurib mis on mureks, kuulab ja märkab ning lepib kokku mida võib ja mida ei või avalikustada. Terapeudi kohus on austada vanemaid ja last võrdselt.

Eesmärgiks on luua võimalus lapsel ja vanemal omavahel taastada armastav ning usaldusväärne side. Selleks tuleb rääkida oma tunnetest ausalt. Sest lapsed tunnevad vale ära, isegi kui nad seda ei ütle.

Ühiskonnas on juurdunud mitmed uskumused, mis ei luba meil oma lastega olla vahetult ehedad, haavatavad ja asuad. See tähendab seda, et laps õpib ennast tagasi hoidma, varjama tõelisi tundeid ja mure põhjusi ning sellega hülgab iseenda. Kõik need raskused löövad välja täiskasvanueas paarisuhetes ja mujal. Täpselt samal põhjusel on ju lapsevanem just selline nagu ta parasjagu on. Kogemused vanematega vormivad lapsi ja see laps on ükspäev ise lapsevanem, nii nagu sinagi oled täna lapsevanem.

Laste kuulamine ja enda avamine on suurem julgus kui see, et püüame olla tugevad ja varjata lapse eest enda muresid. Kuidas lahendada elus ette tulevaid raskusi ja konflikte (nii sisemisi kui ka väliseid), seda õpetab lapsevanem. Ja nii kurb kui see ka ei ole, siis lapsed õpivad peamiselt vanemaid vaadeldes ja tajudes, mitte niivõrd vanemate sõnade järgi. Laps tunneb vale ära ja õpib ka iseendale valetama.

Lapse mured on alati peegeldus sellele, mis toimub vanemate vahel või emmal-kummal vanemal. Laps püüab leida omamoodi lahendusi, väljundeid ja ventileerimisvõimalusi nii hästi kui oskab. Kahjuks selle tulemusel on pahandused koolis, kaklemised, kodust ära jooksmised või vanematele vastuhakk. See kõik on lapse appikarje, mida märgata ning küsima endalt: „Mis osa on sellest minu vastutada?“ Ja loomulikult on vastutus jaotatud mõlema vanema vahel ja mitte kunagi ühel. Isegi mitte siis, kui üks vanem on puudu või last kasvatatakse üksi. Laps on oma emast ja isast ning tajub kõike nendega ja nende vahel toimuvat (konstellatsioonides ja psühhoteraapias tuleb see alati selgelt esile).

Ja veelgi enam, kõik vanemad on samuti kunagi olnud lapsed. See miks täna just nii reageeritakse, lahendatakse või lapsega suheldakse, tuleb samuti kusagilt. Vanem ei ole süüdi, et kujunes nii. Aga vastutab selle eest, et leida lahendus ja teha teisiti. See on hea võimalus kasvada, saada paremaks endaks ja lapsevanemaks. Selle eest on lapsed alati tänulikud.

Terapeutiline dialoog laps-vanem seanss kestab 1,5h-2h (sealhulgas 30min-1h lapsega privaatne vestlus ennem dialoogi). Seansi hind on 70€. Selle teraapia aja broneerimiseks palun kirjuta mulle teraapia@minad.ee, et leida kalendriväline aeg, kuna selle seansi pikkus on erinev tavateraapiale arvestatavast ajast.

Seanss lapsevanemaga ennem dialoogi vajaduse väljaselgitamist, läheb psühhoteraapia seansi alla ja kestvus 1h-1,15h ja hind 70€. Palun leia sobiv aeg siit: https://minad.ee/kontakt/

Ennem kui tulla lapsega, tule või tulge ise. Lapse kaasamise vajadus võib kaduda, kui tegeled (-te) enda teemadega ennem, sest laps reageerib muutustele vanema / vanemate sees ja vahel.

Loe edasi...