s

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem ei est. Eos ei nisl graecis, vix aperiri consequat an.

Hinnakiri:

Psühhoteraapia seanss, 1h - 1,15h - 50€
(al. 01.01.2022 70€)
Kehapsühhoteraapia seanss, 1h - 1,15h - 50€
(al. 01.01.2022 70€)
Psühhogenealoogia seanss, 1h - 1,15h - 50€
(al. 01.01.2022 70€)
Teraapia paaridele, 1.5h - 100€
Terapeutiline dialoog laps-vanem, 1h- 1,5h - 70€
Konstellatsiooni töö grupis - 120€
Konstellatsiooni grupis osalemine esindajana või osalejana - 20€

Keha- ja psühhoteraapia

Eraseanss, kus kohtub terapeut ja klient. Sina tuled oma küsimuse ja murega ning terapeut juhib seanssi Sinu küsimusest lähtuvalt. Eraseansil tegeletakse käesoleval hetkel, kõige aktuaalsema teemaga, Sinu elus. Ei ole juhus, et mure, millega tullakse on üks, kuid kohtumise ajaks on esile kerkinud midagi veel pakilisemat. Kuna kõik on omavahel seotud, viivad lahenduse teed ikka sinna, kust kõik alguse on saanud – sinu elus toimunud kogemus või sündmus, mis ei ole siiani lahenenud ning on „pesa“ teinud alateadvusesse. Sealt ta juhib kõiki tegevusi, mõtteid ja reaktsioone. See omakorda mõjutab kõiki eluvaldkondi (töö, suhted, tervis jne.), mõnda tugevamalt ja teist nõrgemalt.

Seansi aeg on 1h - 1,15h ja hind 50€ (Alates 1.01.2022 on hind 70€)

Mis teraapias toimub?
Esitletava ja tegeliku teema seoste nähtavale toomine nii, et Sina ise taipad või tunned need ära. Terapeut võib ju ette näha / teada aga ta ei või seda ette öelda. Seega juhib terapeut protsessini, kus see kõik ilmub kas liigutuste, sõnade, emotsioonide või reaktsioonide näol, sinu seest. Terapeut on treenitud lugema „ridade vahelt“, kuulma seda mida sõnadega ei öelda ning märkama kõne sümboolseid vihjeid. Inimese keha jutustab alati tõde, sõnadeta ja mõistus püüab peita tõde Sinu enda ja terapeudi eest, sõnadega. Kuna aga inimese loomuses on jõuda tõeni, kas või ringiga, siis meel annab vihjeid ka sellele, mis tegelikult on, samal ajal seda varjates. See on paradoks ja selliseid paradokse on inimene täis.

Paljud, kes tulevad esimest korda on närvis. See on loomulik, sest teadmatus muutuste ees häirib meie roomajaju ning teatud ego tasandit (tasandeid on rohkem ja osasid neist on meil ellujäämiseks vaja), kuhu on aegade algusest sisse kodeeritud, et „muutused on eluohtlikud“. Koopajal oli oluline käituda, liikuda, uskuda ootuspäraselt, sest see tagas ellujäämise. See programm töötab endiselt ja teatud olukordades on see vajalik. Kuid Sina ise saad seda veidi rohkem suunata ja juhtida – näiteks muutudes teadlikumaks oma paradoksidest, uskumustest, käitumismustritest, reaktsioonidest ning avada põhjuseid, mis on vallandajaks.

Mida veel soovin jagada, on see, et kui klient ütleb: „Ma TEAN ju seda“, siis selgitan, et ainult teadmisest piisa – sest see on mõistuse tasandil ja keha, kuhu tegelikult enamus kogemused on talletatud, jääb nö eemale. Meel kontrollib, et valu ei tuleks üles, hirm ei suureneks ja kurbus ei paistaks välja jne. Kahjuks aga on nii, et mida rohkem keelata kehal tundeid väljendada, seda suuremat võimust alla surutud materjal võtab. Seega teraapias, tuleb anda kehale luba ning kõigele sellele, mis ilmuda tahab. Siin terapeut juhib, erinevate meetoditega, protsessi.

Küll aga Sina ise oled see, kes lubab protsessil juhtuda ja kulgeda, usaldades oma keha ja teades, et ükski emotsioon ei saa füüsiliselt kedagi katki teha. Emotsioonid on teeviidad, mis aitavad teha valikuid, valida suund ja tegevus. Emotsionaalne intelligentsus ongi oskus tunda ja nimetada emotsioone õigesti ehk nii nagu tegelikult on ja mitte vähendades või võimendades. Kui aga mineviku kogemused on endiselt lahendamata, siis on raske ära tunda mõnda emotsiooni või tunnet ja isegi sellise äärmuseni, et nimetada neid teise nimega. Või vastupidi, reaktsioonid on üle võlli ning igasugune katse neid kontrollida, viib vaid järgmisesse „auku“.

Kuna keha on üks tervik, koos mõistuse ja meelega, siis minu terapeudi käekiri koosnebki mitmetest meetoditest kokku. Terapeudina olen kui rätsep, kes loob terapeutilise seansi vastavalt Sinu isiksusele, teemale ja teistele olulistele parameetritele. Sa ei pea iial nõustuma millegagi, mis sulle ei sobi või milleks pole valmis. Teraapia on terapeudi ja kliendi koostöövorm ja mitte iial see, et keegi on kellestki parem. Oleme kõik oma eluvoos, oma lugudega ja kogemustega. Mis võiks olla parim, kui see, et terapeut on kogenud elu ja jääb inimeseks ka teraapias?

Loomulikult on vahel vajalik kindel lähenemine ja erinevate meetodite mitte kokku segamine. Siis nii saabki loodud. Intuitsioon ja usaldus, avatus ja ausus, juhib mind terapeudina. Oled oodatud teraapiasse, kui usud, et Sul võiks elus mõni asi teisiti olla ja oled valmis iseendaga sisemiseks tööks.

KONSTELLATSIOONID

See meetod põhineb fenomenoloogial ehk nähtusel, mis on peidus ja pole silmaga nähtav, kuid on olemas ja ära tuntav, kui see ilmsiks tuleb.
Mida see tähendab? Kas tead kuidas linnud lendavad lõunasse? Või kuidas kalad lähevad kudema tagasi kohtadesse, kus nad ise sündisid ning pole elu jooksul kordagi rohkem sinna sattunud? Seda on uuritud teaduslikult ning avastatud on, et eksisteerib morfogeneetiline väli ehk infojälg, mida linnud, kalad ja loomad tajuvad.

- Grupis isiklik töö - 120€ (alates 1.09.2021)
- Grupis asendajana või vaatlejana - 20€

Tegelikult tajub infovälja ka inimene aga sellest räägitakse vähe. Konstellatsiooni meetodi abil saab nähtavaks teha seda sama infojälge, mille esivanemad on jätnud. Iga järeltulija on eelkäijate jätk. Ja mitte ainult füüsiline vaid ka emotsionaalne, reaktsiooniline, mõtteline, uskumuslik jne. Teisisõnu, kõik mis sai alguse siis ja jäi pooleli või kandis tugevat laengut ning jäi lahendamata, on edasi kantud järglastele. Ja need samad nähtused ehk fenomenid, seovadki meid nendega, kes olid ennem ja nende elusaatustega. See aga ilmutab järeltulevates generatsioonides raskuse, haiguse või mure näol.

Konstellatsiooni meetod aitab neid seoseid nähtavaks teha. Konstellöör ehk terapeut on õppinud lugema kindla tähendusega sümbolite keelt ning grupi dünaamikaid. See on eraldi valdkond, mida uurivad paljud doktorid, professorid, teadlased ja muu eluala tegelased. Põhjus – see on efektiivne ja toimiv. Kogu protsessis osalevad inimese peegelneuronid, mille abil klient „tunneb“ ära tuttava, kuid mis on unustatud või varjatud sümboolsete elusündmuste alla. See teeb sellest meetodist teadusliku ning tõenduspõhise, sest muutused leiavad tõesti aset nii füsioloogiliselt kui ka psühholoogiliselt.

Miks sündmuse pealkirjas kasutan sõna ``Terapeutiline`` konstellatsioon?
Selle väljendi võtsin kasutusele, sest see kirjeldab kõige enam minu väljakujunenud käekirja. On oluline teada, et ei ole õiget ega valet käekirja. Konstellatsioonil on erinevaid formaate ja võimalusi. Paljud segavad neid omavahel ja mitmed on lisanud ka isiklikke tehnikaid. Kõik toimib, kui olla austav, erapooletu ning kliendi teenistuses. Konstellöör vaatleb ja selgitab, juhatab ja loob ruumi . Oskab õigel hetkel lõpetada ning ei suru midagi peale, sest konstellatsiooni tehes ilmneb alati ka lisainfot.

Mis konstellatsioonis toimub?
Tegemist on grupimeetodiga, kus osalejaid palutakse esindama kedagi või midagi (metafiguurid, sümbolid) kliendi loos. Esindajatel tekivad äratuntavad reaktsioonid, mustrid ja käitumised – klient kinnitab või tunneb ära, et tõesti nii on / oli. Tulevad nähtavale ka seosed erinevate elementide vahel, esindajad kirjeldavad neid sõnadega, poosidega, žestidega ja konstellöör teab nende tähendusi. Seejärel need seosed kontrollitakse kliendiga üle. Vajadusel lisatakse figuure või palutakse esindajatel kindlaid lauseid öelda. Seda tajub juba konstellöör ja kõrvalt vaatajale võivad need tunduda kummalised. Kuid esindajal tekivad lausete ütlemisega reaktsioonid – kehalised aistingud (külm, soe, värin), sisemised tundmused (kergem, raskem), liikumised (nüüd saan ta poole vaadata) jne.

See on peen ja väga detailne meetod ning omamoodi kunst näha kliendi lugu süsteemselt ning terapeudina mõelda süsteemselt. Ehk kuidas see kõik on omavahel seotud kliendi taotluse ja eluga. Öeldakse, et tegelikkus tervendab. See tähendab, et kui selgub tõde kuidas tegelikult oli, siis lihtsustatult öeldes, läheb kergemaks. See juhtub sellepärast, et kõik lood ja sündmused tahavad ükskord lõpetamist või oma koha saamist – see mis oli, see oli. Minevikku muuta ei saa aga seda saab austada ja tunnistada – hinnanguteta. Seejärel nõrgenevad sellised sidemed, mis näiteks läbi haiguse on tulnud, et nõuda tunnustamist ja nähtavaks tulemist, mõne inimese elusaatusega leppimist või väljaheidetud isiku õige koha taastamist. Need on vaid üksikud näited.

Konstellatsiooni tehes, järgib terapeut kindlaid seaduspärasusi, mis on ilmsiks tulnud läbi grupidünaamikate uurimise ning alati peab paika. Näiteks, kui vanavanaisa on suguvõsast väljaheidetud oma „halbade“ tegude tõttu, siis keegi järeltulijatest astub tema kohale ning jätkab nö vanavanaisa elusaatust. Seeläbi jääb järeltulijal enda elu elamata või juhtub see vaid läbi raskuste ning pidevate võitluste, haiguste, korduvate mustrite, mis on sarnane vanavanaisa omadele. Siit ka seos – kui oleme sarnased, siis oleme ühendatud.

Veel üks oluline asi, mida sageli kuulen. Mitmed inimesed usuvad, et konstellatsiooni töö ajal kutsutakse kohale surnuid ja ei tea keda kõiki veel. See on vale. Nagu alguses kirjutasin lindudest ja loomadest ning morfogeneetilisest väljast, siis sellise töö ajal tehakse tööd infojäljest „üleskorjatud“ materjaliga, mida see inimene oma eluajal tundis, tegi, koges. Esindaja on lihtsalt nagu antenn või raadio, mille läbi see info saab inimkeelde, poosidesse ja žestidesse, ka liikumisse. Need on ju nii ehk naa kliendi elus juba olemas. Kinnituseks mõtle kuidas lapsedki õpivad vanematelt neid rohkem vaadeldes ning tajudes, kui sõnu kuulates. Nad ``loevad`` infot vanemate elektromagnetväljast, mis on sinna salvestunud.

Kuidas see kõik päriselt välja näeb ja töötab, on parim ikkagi liituda mõne grupi või töötoaga ning minna ise kogema, vaatama. Meetod on siiski pigem kogemuslik ning teoreetiliselt vajalik neile, kes seda õpivad, uurivad teaduslikult või arendavad erinevaid formaate. Ühte aga võin kinnitada, minu kogemusel on see kõige efektiivsem ja sügavaim meetod teistest teada olevatest teraapiameetoditest. Lihtsalt seetõttu, et töötab mitmel tasandil ja kihis korraga. Seeläbi on ka tulemused sügavamad. Muidugi igaüks otsustab ise ja mõnel juhul on siiski hea keskenduda muule ennem, kui avada suured suguvõsa väravad. Sest see on maailm, mis on põnev, kuid kuhu on oht liiga kauaks seiklema jääda. Konstellatsioone tehes on oluline olla endast teadlik ning seada isiklikke eesmärke, mitte pidevalt korrastada mineviku sündmusi või etteruttavalt lahendada olukordi, mis võibolla ei teki kunagi.

Meetodi kohta on palju väliskirjandust aga ka natukene eesti keelseid raamatuid. Sellekohast infot jagan Jutunurga eraldi rubriigis „Raamatusoovitused“.
Meetodiga tutvumiseks, esindaja kogemuse saamiseks või iskikliku töö tellimiseks, otsi sobiva kuupäevaga „Terapeutilised konstellatsioonid“ Sündmuste lehelt.

Kuula sama teema kohta Jana Sandbergi podcasti, kus esinesin: Terapeut Jaana Saar – Terapeutilistest konstellatsioonidest ja aususest

Psühhogenealoogia

Seanss – algab genogrammi lihtsast ülesehitamisest, kus fookuses on teraapiasse tulemise põhjus. Selle käigus toimub diagnostika ning seoste loomine lugude ja tegelikkuse vahel ning kuidas see kõik on sinuga seotud. Need kes olid ennem ja tänu kelle eluvalikutele, oled saanud elu, seob sind nendega alatiseks. Ei ole võimalik läbi lõigata veresidemeid või geneetilisi „pärandusi“. Samuti ei ole võimalik eitada neid, kes on päästnud või võtnud, kuigi pole geneetiliselt seotud. Kogemused ja sündmused kujundavad käitumist ja reaktsioone, eluviise ja elumustreid. Surm ei lõpeta pooleli olevaid ja lahendamata sündmusi, need liiguvad pärandina edasi (DNA, RNA, kasvatus, õpetused, kogemused).

Seansi aeg on 1h - 1,15h ja hind 50€ (Alates 1.01.2022 on hind 70€)

Genogrammi saab nimetada ka traumapuuks ehk need juhtumid, mis toimusid kunagi ammu ja pole lahendust saanud, liiguvad edasi seni, kuni saabub rahunemine ehk lahendus. Selline edasi kandumine, võib kesta põlvest põlve ning lumepallina kasvada. Kuniks keegi järglastest maksab lõivu näiteks tervise, suhete või elukvaliteedi näol. See omakorda paneb lahenduse poole liikuma – tulles teraapiasse, uurides geenipuud, eneseareng vmt. Selliseid inimesi nimetatakse suguvõsa mustrite ümber kujundajateks. Nad tunnevad end sageli teistsugustena, mitte mõistetuna, tung teha risti vastupidi. Võibolla oled sina üks neist?

Psühhogenealoogia seanss kätkeb siis endas geenipuud ehk traumapuud, diagnostikat ja terapeutilisi võtteid (loe ka: psühho- kehateraapia). Kokkuvõttes liigub selline seanss kaugemale Sinust, sest tegelikkus on see, et mis iganes sinuga toimub või ei toimu aga võiks, ei alanud sinuga. Siin järgin ka epigeneetika teaduslikke uuringuid ning avastusi, mis tõendavad kuidas „pärandused“ edasi kanduvad.

Sageli läheb psühhogenealoogia seanss edasi psühho- kehateraapia seansiks. Aga sellise erinevusega, et vaadata Sinust kaugemale – minevikku. Ja seeläbi liikuda tulevikku, Sinu autonoomsesse isikliku elu poole. Kogu tegevust saadab genogramm, lahendusele orienteeritud vabastavad laused ja vajadusel ka keha-psühhoteraapia võtted.

Seansile võid tulla ka siis, kui soovid lihtsalt diagnostikat oma murele, sümptomile, probleemile või muule olulisele teemale, mis segab või takistab Sinu elu ja toimetamisi. Esimese seansi käigus selgub hüpoteetiline põhjus ja teed esimesed sammud selle lahenduse suunas. Valik on Sinu, kuidas siit edasi soovid minna. Lühidalt – ka see on teraapiavorm, millel on sügavamaid lisaelemente.

Psühhogenealoogia seansile tulemiseks valmistu veidi ette. Selleks annan juhised, kui oleme kohtumise kokku leppinud. Kirjuta oma soovist: teraapia@minad.ee
Seansi jooksul koostatud dokumendid jäävad Sulle.

TEEME KOOSTÖÖD

Koostöö algab soovist midagi muuta või teisiti teha. Ilmselgelt on selleks tekkinud põhjused, mida igapäevajuhtimisega on raske nihutada. Meeskonnatöö ei ole lihtsalt kui üks kamp inimesi, kes rühivad ühise eesmärgi poole. See on tegelikult kamp indiviide, kelle isiklikud eesmärgid ning eluraskused, tulevad ennem meeskonnatöö eesmärke.
See kõik mõjutab kogu grupi liikumist ja sihile jõudmist. Näiteks auto on ju kokku meeskond kõikidest vajalikest detailidest. Ja igal detailil on oma eraldiseisev ülesanne, mis üldplaanis peab kokku sobima ja täiendama teisi. Kui Audile panna Volvo mootor, siis ilmselgelt need omavahel kokku ei sobi ja auto ei käivitu, sest Volvo mootori eesmärk on seadistatud ühte moodi ja Audi oma teisiti. Samamoodi on grupiga. Kui grupiliikme ``eluseadistused`` ei täienda ülejäänud liikmeid, siis tekib takistus ja kogu meeskond kannatab. Seega meeskonnatöö algab, minu jaoks, alati individuaalsest tööst ja huvist inimese, mitte ``masina`` töövõimekusnäitajate vastu.

Minevikus olen kokku 16 aastat pühendunult nühkinud logistika tööd teha, tegelenud projektijuhtimisega, rentinud välistööjõudu Eestisse, korraldanud väikese lao igapäevatööd. Ehitanud üles meeskondi ja juhtinud, koolitanud ja pidanud ka vallandama. Lahendanud pretensioone ja loonud usaldusväärseid kliendisuhteid. Liikunud ametiredelil arendusjuhi positsioonile ja samal ajal ka personalijuhi ülesandeid täites.
Kõige sellega sai mulle selgeks - ükskõik millist koolitust ettevõte sisse ka ei ostnud, miski ei toiminud. Miks? Sest töötajatel oli trots kas ettevõte juhtimisstiilide vastu, isiklikud mured toodi tööle kaasa, kus neid välja elati, tekkisid vastumeelsused ja kadus motivatsioon. Sest isiklik elu peab ukse taga ootama 8h, päeva lõpuks oled väsinud ja koju jõudes vajub kõik müürina kukile. Ja kuna tegelikkuses pole võimalik isikliku elu kuhugile kotiga ootama jätta, siis tõde on see, et kõik kantakse üle kolleegidele, ülemustele, töösse ja eesmärkidesse.

Lahendus on enamasti kuskil mujal. Loomulikult võib aidata üldkoolitus, kõik oleneb meeskonna liikmete tasemest (seisundid, teadlikkus, ellusuhtumine, sarmasused, erinevused), kuid kui see ei ole tulemusi toonud, siis soovitan otsida teistsuguseid lahendusi.

Kui arvad, et saan kuidagi abiks olla, sul on soov ja idee - olen valmis koostöös looma rätsepteenust Sinu ettevõttele.

Aga ega ettevõtlus pole ainuke koostöövorm. Pakun huvitavaid ideid, koolitusi, seminare, psühholoogilisi kogemustöötubasid ka neile, kes lihtsalt soovivad oma igapäeva rikastada ning samal ajal eneseteadlikust tõsta. Sul on tulemas põnev sündmus, sünnipäev, suvepäevad, muu koguneme või oled mõne kogukonna esindaja (kultuurimaja, heaolu pakkuv keskus vmt). Kui leiad, et minu tegemisi võiks ka teistega jagada, siis võta ühendust ja ajame juttu.